Kelti so bili zadnje po vsej Evropi živeče ljudstvo. Narava je bila zanje sveta. Spoštovali so vse, kar živi. Ni naključje, da je bila energija dreves v tesni zvezi z njihovo duhovnostjo. Mojstri keltskega reikija jo še danes jemljejo tam, kjer je, in jo dajejo tja, kjer je ni. Tisočletno znanje znova oživlja.
Zlatko Križan z zavoda Skrita energija je že devet let mojster keltskega reikija. Živi v objemu dreves, v Ribnici na Pohorju. Starodavnih veščin se je učil pri Pameli Jordan, prvi učenki in sodelavki Martina Pentercosta, ki velja za ustanovitelja sodobne oblike prakticiranja reikija. V dolgih letih študija zgodovine Keltov je razvil preprost, razumljiv in učinkovit sistem razumevanja pretoka življenjskih energij. »V terminologiji reikija bi rekli, da je linija mojstrov do prvinskosti zelo kratka, pristna in brez posrednikov. Sam sistem reikija je zelo inovativen, spontan in rastoč,« pojasni Zlatko Križan in nadaljuje: »Samo ljudje smo na svoji stopnji razvoja odgovornost za lastno zdravje skoraj v celoti prenesli na zdravnike, zdravilce in zdravila. Drevesa se zdravijo sama.«
Prepričan je, da je univerzalna življenjska energija prisotna povsod in ves čas: »Čeprav kot tehnika zdravljenja v sodobnem času prihaja z vzhoda, so kanaliziranje energij poznali tudi na evropskih tleh. Znanje izpred dveh tisočletij ponovno oživlja. Resnici na ljubo so se marsikje pojavile tudi zlorabe, govorilo se je o iztrošenosti reikija, vendar se mojstri na to ne oziramo. Naša doktrina se vrača k prvinskosti.«
Toda kaj imajo s tem Kelti? »Veliko, zelo veliko. Keltski reiki je sistem, zasnovan na tradicionalnih simbolih Keltov, ki so bili povezani z različnimi lastnostmi dreves. In smo pri bistvu. Marsikdo, ki začenja z reikijem, se pogosto izgubi v skrivnostnosti simbolov, ki so mu tuji, tudi izrazoslovje zna prispevati svoje, da se marsikdo ne poda do konca poti, čez vse stopnje. Naj poenostavim, sistem je zgrajen na tradiciji in starem znanju Keltov, vezanem na drevesa, ki rastejo tukaj in zdaj,« odgovarja mojster.
V celostno drevo se združujejo korenine, deblo in veje. Kelti so na enak način razčlenili tudi človeka. Združen je iz treh čaš, popkovne oziroma fizične ali instinktivne, srčne ali čustvene in intelektualne, ki se nahaja v glavi. Treba pa je vedeti, da so Kelti tudi drevesa obravnavali kot ljudstvo, korenine so predstavljale glavo, deblo in veje srce, listje in plodovi pa telo oziroma popek. »Preprosto bi lahko rekli, da sodobni keltski reiki drevesno energijo povezuje s človeško in širi znanje samoozdravitve posameznikov s pomočjo energije dreves. Nekako naj bi se vsakdo vrnil nazaj k svojim koreninam, ko odgovor za svoje dobro zdravje išče sam v sebi in s pomočjo ljudstva dreves,« razlaga Zlatko.
Pogovor z drevesi
Verjetno vsi poznamo kakšnega »čudaka«, ki se pogovarja z drevesi, da bi pomagal sebi in drugim. Vedno pogosteje ljudje priznavajo tudi, da občasno objemajo drevesa. Je to dovolj? »Za dušo je to v redu, vendar je bolje, če se k drevesu naslonimo. Nanj je treba pritisniti hrbtenico, ker imamo ljudje tam energijski tok. Še bolje pa je sesti na korenine, hrbet pritisniti ob deblo in gledati v veje. Sicer pa se energija med človekom in drevesom vzpostavi že, ko se mu ta približa in stopi na njegove korenine,« pouči mojster. »Drevesa imajo izredno močan energijski tok. Lahko pojasnim fiziološko: po njih se pretakajo ogromne količine vode, vendar delujejo na različnih frekvencah in tako imajo na človeka različne vplive.«
Kaj pomeni, če se nekdo, denimo, dobro počuti v družbi s hrastom? Mojster odgovarja: »Verjetno ima ta oseba deficit življenjske energije, ker jo okolje izčrpava. Kdor ima obolel kakšen organ, se bo verjetno bolje počutil ob kakšnem drugem drevesu. Treba je vedeti še to, da se po drevesu energija pretaka sedemkrat počasneje kot pri človeku. Če se gre nekdo zdravit k drevesu, si mora vzeti vsaj dve uri časa.« Pove še, da imamo tudi v Ljubljani, na koncu tivolskega drevoreda, ob Cekinovem gradu tri imenitne hraste, kjer se lahko vsakdo napolni z energijo, vendar »žal, v urbanem okolju ljudje ne znamo več živeti instinktivno. Ne znamo se poslušati. Instinkt je treba trenirati. In ta nam bo povedal, katero drevo nam lahko najučinkoviteje pomaga odpraviti težave.«
Za vsako težavo drevo raste
V keltski tradiciji so imela še zlasti velik pomen samonikla drevesa, ki so rasla na meji med kultiviranim in divjim prostorom. Mednje so spadala zlasti hruške, češnje, orehi, leska. V centralni Evropi, pa tudi v slovenski tradiciji, ima pomembno mesto lipa, ki so jo Veneti poimenovali drevo življenja. To naj bi si prislužila zaradi lepote in zdravilnih lastnosti.
Keltski reiki pa slavi še druga drevesa. Bezeg, na primer, naj bi po njihovem verovanju pomagal pri izganjanju duhov, zaščiti, zdravljenju bolezni, obilju in pri slabem spancu. Bršljan velja za vir zaščite, zdravljenja, splošne sreče, zvestobe in ljubezni. Bukev naj bi pomagala pri uresničitvi želja, ustvarjalnosti, samozavesti in vedrini. Zelo cenjen je glog, ki pomaga pri plodnosti, nedolžnosti, veselju in zaščiti zdravja. Že prej omenjeni hrast pa naj bi nas zaščitil, ozdravil ter vplival na potenco, plodnost in srečo.
Na številnih slovenskih vrtovih rastejo jablane. Te so, po keltskem izročilu, zelo primerne za zdravljenje bolezni, za ljubezen, nesmrtnost, modrost, znanje in razodetje. Vrba pa, denimo, predstavlja vir ljubezni, zaščite in zdravja.
Kelti so slavili vse, kar ima leseno steblo. Tako, denimo, tudi vinska trta, pušpan, resje in kovačnik spadajo med keltska drevesa.
Samozdravljenje z energijo
»Drevesa nas lahko tudi marsičesa naučijo. Na primer, kako pomembno je, da ima človek korenine in da v današnjem zapletenem svetu drago plača, če se preveč razveji. Da bi lahko rasli naprej, moramo tudi ljudje, enako kot drevesa, včasih odvreči svojo staro skorjo. Tudi za človeka je dobro, če začne pozno cveteti, izogibati pa se moramo ljudi, ki bi nas radi posekali. Kot pri drevesih,« vleče paralele mojster reikija. »Drevesa so del človeškega razvoja. V primerjavi z našimi življenji so drevesa obrnjena vase, človek pa teži k življenju navzven. Drevesa nam ponujajo brezpogojno ljubezen, čistost, skrb za druge, radodarnost. Prav vsako drevo ima zdravilno moč in vsakdo lahko meditira z drevesnimi energijami. Da si boste lažje predstavljali, koliko energije se pretaka po drevesu, vam povem, da štor živi še dve leti po tem, ko deblo posekajo. Zato se je dobro usesti na kakšen štor.«
Na podlagi študija in osebnih izkušenj Zlatko verjame, da v vsakem drevesu biva zdravnik. Pa tudi v človeku: »Imenuje se imunski sistem. S pomočjo energije dreves ga lahko nežno, brez sile, vsakdo okrepi. Dobro je vedeti, da gre energija vedno sama od sebe tja, kamor je treba. A pri hujših težavah mora človek obiskati zdravnika. Zdravilci nikoli ne postavljamo diagnoz. Uradna medicina v Sloveniji ima sijajne diagnostike. Če vas zdravilec, s katerega koli področja, ne bo najprej napotil k zdravniku, je navaden šarlatan. Naloga zdravilca, tudi mojstra reikija, je človeka naučiti tehnik samozdravljenja, usklajevanja in harmoniziranja energij. Praktiki keltskega reikija ne diagnosticiramo okoliščin in prav tako tudi ne izvajamo medicinskih tretmajev, ne predpisujemo zdravil ali oviramo tretmajev medicinskih profesionalcev. Pa tudi vsak praktik reikija še ni zdravilec.«
Simbolika dreves
Iz keltskega izročila prihaja tudi horoskop, njegovi znaki pa so neposredno povezani s simboli dreves. »Kelti so bili pravi fanatiki, kar se dreves tiče. Ni prav preprost. Tri dni je, denimo, aktiven hrast, dvanajst jelša in tako naprej. To pomeni, da je v tistem času določeno drevo najbolj aktivno. Človeku, ki se je rodil na dan povečane aktivnosti posameznega drevesa, so Kelti pripisali lastnosti, ki so bile značilne tudi za tisto drevo. Zanimivo pa je tudi, da so že prej omenjene simbole vedno vklesavali v les. Le redki ohranjeni primerki kažejo znake dreves, vklesane v kamen. Arheološki zapisi kažejo, da smo Slovenci v zgodovini uporabljali kar 24 od 27 keltskih simbolov. Gre za vzorec informacij, za nekakšno kodo. Z njo lahko zdravimo tudi na daljavo, preseneti Zlatko in poudari, da je mojster reikija le neke vrste antena med drevesom in nekom, ki potrebuje pomoč in energijo dreves.
Helena Peternel Pečauer
Keltski reiki povezuje in usklajuje drevesno energijo s človekovo in širi znanje o samoozdravitvi.
Zlatko Križan, mojster keltskega reikija, uči ljudi krepiti zdravje s pomočjo dreves. Fotografiji Mavric Pivk
Energija v drevesu je živa še dve leti po tem, ko ga posekajo.